Perşembe, Şubat 21, 2019
Anasayfa > Gezi > Sudaki Cennet: Acarlar Longozu

Sudaki Cennet: Acarlar Longozu

Bir orman düşünün, bildiğiniz dişbudak, kızılağaç, karaağaç ve kayınlardan oluşuyor ama kökleri her mevsim suyun içinde, göğe bakan dallarında çeşit çeşit irili ufaklı kuşlar ötüşüyor. Bir göl düşünün, içinde yüce ağaçlar yükseliyor. Ağaçların aralarında kadife ördekler, elmabaş patkalar, bahriler geziyor. Dünyada ender bulunan bu doğal oluşum bir “subasar” ormanı.

Acarlar Longozu

 

Longoz olarak da adlandırılan subasar ormanı, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktirdiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir.

Bu ekosistemin devamlılığı için en temel koşul, bol suyun devamlı var olmasıdır. Bu sucul ormanlar yağmur ormanları gibi gürdür. Bununla birlikte, yağmur ormanları gibi sadece yağışa ve hava nemine değil, daha çok taban suyuna bağımlıdır. Bu özellikleri ile tropikal bölgelerin “mangrove” ormanlarına benzer.

Gelelim biz bu longoz ormanlarını nerelerde görebiliriz sorusuna. Türkiye’de İğneada (Kırklareli), Acarlar (Sakarya), ve Sarıkum (Sinop) bunun yanı sıra, Kızılırmak Deltası’nda da (Samsun) longoz niteliğine sahip ormanların çok küçük kalıntıları kalmıştır.

Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longoz ormanı olan Acarlar longozundan bahsetmek istiyorum. Bu eşsiz güzelliğe sahip longozumuz Sakarya’nın kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer almaktadır. Genişliği 250-1250 metre, uzunluğu 7,5 Km’dir. Oluşumu açısından tipik bir kıyı set gölüdür. Karadeniz ile arasında 20-25 metre yüksekliğinde kumullar, güneyinde ortalama 100 metre yüksekliğinde alçak tepelerle sınırlanır. Sakarya nehrinin 6 Km batısında yer alır.

Acarlar Longozu 2

Gölde bir kısmı endemik olan bitki ve hayvan türleri yaşamaktadır. Özellikle göçmen kuşların üreme ve kışlama alanıdır. Nemli iklim şartları nedeniyle hem orman hem de orman altı bitki örtüsü çok çeşitlilik gösteriyor burada. Orman kısmında 150’den fazla ağaç türü yaşamaktadır. Hâkim ağaç türü dişbudak olmakla birlikte, kızılağaç ve karaağaç da yoğun olarak görülmektedir. Ayrıca su menekşesi gibi ender bulunan bir bitkiyi Türkiye’de sadece Acarlar Longozu ve çevresindeki birkaç sulak alanda görebilirsiniz. Yine ülkemizin nadir su bitkilerinden olan göl soğanı çocuk felci tedavisinde de kullanılmakta olup bu bölgede görülebilmektedir. Bunların dışında bataklık eğreltisi, su küpesi, sarı nilüfer, beyaz nilüfer, göl lalesi, su keneviri alanda görülen türler arasındadır.

Acarlar Longozu 3

Gelelim longoz ve çevresinde yaşayan hayvan türlerine. Acarlar longozu kuşlar için vazgeçilmez bir alandır. Anadolu’nun üzerinden geçen iki önemli göç yolunun birisinin üzerinde bulunması nedeniyle yıl boyunca 200’e yakın kuş türü, bu bölgede ya konaklıyor ya da kuluçkaya yatıyor. Bu türlerinin arasında Alacabalıkçıl, Kaşıkçı, Çeltikçi, Karabatak, Dalgıç türleri, Bahri, Elmabaş pakta, Altıngöz, Kadife ördek, deniz ve balık Kartalları sayılabilir. Tabi ki sadece kuşlar yaşamıyor bu alanda, çeşitli memeli türlerinden tavşan, tilki, çakal, yaban domuzu gibi hayvanlar da buranın sakinlerinden. Gölde ise sazan, yayın, yılan balığı, kızılkanat, turna, kefal gibi balık türleri yaşıyor.

Acarlar Longozu 4

Nasıl gidilir?

İstanbul’dan Ankara’dan veya çevre illerden Acarlar longozuna gidebilmek için Sakarya istikametine doğru gidip Adapazarı’na vardığımızda ilçeye girmeden Karasu tabelalarını takip etmemiz gerekiyor. Bu noktadan Karasuya varabilmek için yaklaşık 55 km yol gitmemiz gerekiyor. Oldukça konforlu olan ve otoyolu aratmayan virajsız ve yokuşsuz bir yol karşılayacak sizleri. Acarlar longozuna gitmek için Karasu ilçe merkezine girmeden düz devam edip, sola dönerek kıyıya paralel bir yoldan 10 dakika yolculuk yapmamız yeterli olacaktır. Muhteşem güzelliğiyle longoz bizleri karşılayacaktır. Ayrıca piknik sahasına giriş ve otopark ücretsizdir.

Ne yenir?

Karasuya gidiş yolundaki kavurmacılar mutlaka gözünüze çarpacaktır. Yolun sağında ve solunda bu kadar çok kavurmacı görüyor olmamızın nedeni Acarlar longozu çevresindeki yerleşimlerde genellikle yörüklerin yaşıyor olması. Tabi ki bizi de en başta tavsiye edeceğimiz yiyeceklerin başında kavurma geliyor. Fakat longoz çevresinde karnınızın acıkması durumunda çok fazla alternatif yok maalesef. Longozda faaliyet gösteren tek yer giriş yaptığınızda sağ tarafınızda bulunan “Teras Restoran”. Burada size uygun yiyecek bir şey bulamamamız durumunda Karadeniz kıyısında olmanın avantajını da kullanarak geldiğimiz yöne yani Karasu ilçe merkezine doğru ilerlerken 5-6 dakikalık bir yolculuk sonunda Sakarya Nehri kıyısında bulunan “Yenimahalle” de birçok balık restoranı bulunmaktadır. Mevsim balıkları tavsiyemizdir.

Neden gideceğiz, gidip ne yapacağız?

Eğer bu yazıyı okuduysanız birçok insanın bilgi açısından önüne geçmiş bulunmaktasınız. Henüz longozun ne demek olduğunu bilmeyen milyonlarca insan var. Sırf bu yüzden bile bu eşsiz güzelliği görmek gezmek ve binlerce çeşit bitki ve hayvanla tanışma fırsatı bulabilirsiniz. Özellikle nilüferlerin açmış olduğu bahar aylarında burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Olağanüstü bir güzellikle karşılaşacağınıza emin olun. Ayrıca Acarlar Longozunun bir bölümünü deniz bisikletiyle gezebilme imkânınız da mevcut. Yürüyerek dolaşmak için de tahta yürüyüş yolu yapılmış durumda longozun üzerinde. Profesyonel veya amatör fotoğrafçılar için ender bulunan kareleri burada yakalamak çok mümkün.

Acarlar Longozu 5

Acarlar Longozu 6

Kaynaklar

  • – Longozu Koru web sitesi.
  • – Türkçe Wikipedia “Acarlar Longozu” maddesi.
  • – Sakarya Orman İşleri Bölge Müdürlüğü web sitesi

 

 

 

 

The following two tabs change content below.

Günel Öztoplu

Son Yazılar: Günel Öztoplu (tümünü gör)

Bir Yorum Yapın