Perşembe, Şubat 21, 2019
Anasayfa > Gezi > Bolu’da bir Gölcük

Bolu’da bir Gölcük

Bolu gölleriyle alakalı görsellere bakarken hemen herkes görmüştür göl kenarında adeta çizilmişçesine duran bu güzel göl evini. Fakat en çok karıştırılan şey bu ev Abant’ta mıdır? Yedigöller’de mi? yoksa Gölcük’te mi? Bu yazımızda doğa harikası gölün ve hemen yanındaki evin olduğu yerden bahsedeceğiz…
Gölcük tabiat parkı söz konusu yerimiz. Bu ufak göl, Aladağlar eteğinde bulunan ormanlar arasına adeta gizlenmiş her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen şirin bir set gölüdür. Doğa harikası gölü genellikle kar ve yağmur suları beslemektedir. Köknar, kayın, gürgen başta olmak üzere çeşit çeşit ağaç ve bitki türünün bulunduğu ormanların arasında yer alan gölcük Bolu il merkezinin güneyinde bulunmakta ve Bolu merkeze sadece 13 km uzaklıktadır. Gölcük’ün batısına baktığımız zaman Aladağlar ve Karacasu, güneyinde ise elması ve dutlarıyla meşhur Seben ilçesini görebiliriz. Ayrıca Bolu ile adı anılan halk kahramanımız Köroğlu bizleri gölün doğusundaki ve güneyinde ki Köroğlu Dağlarından selamlamaktadır. Bu doğa harikası gölün yükseltisi 1206 metre, alanı 4,5 hektar ve çevresi 1300 metredir.

Bir set gölü niteliğini taşıyan gölcük yapay bir göldür. Derinliği yer yer değişmekle birlikte en derin yeri 5 metre olarak bilinmektedir. Göllerin olmazsa olmazlarından olan nilüfer ve çeşitli su bitkileri görselliği tamamlaması açışından sonradan bölgeye yerleştirilmiştir. Ayrıca gölet çevresinde amatör balıkçılık da özel izinle yapılabilmektedir. Gölde bulunan balık türleri sazan, kefal, kadife ve Abant Alası olarak bilinmektedir.

Gelelim asıl merak edilen konuya, binlerce çeşit ağaç ve bitkinin arasında tam bir oksijen deposunun içerisinde duran, aynı zamanda göze hitap edip çoğu inanın sanayi şehirlerindeki kirli havadan betonlaşmadan ve yüksek binalardan bunalıp hayallerini süsleyen dağ, orman ve göl üçlüsü arasında tıpkı bir maket evi andıran dağ evine. Maalesef burada konaklama imkanımız bulunmuyor. Çünkü bu doğa harikası ev Orman Bakanlığı tarafından misafirhane olarak kullanılıyor.

Nasıl gidilir?

Bolu Gölcük’e (Gölcük Tabiat Parkı) özel aracınızla çevre illerden ulaşabilmek için önce Bolu il merkezine gelmeniz gerekiyor. Daha sonra Bolu merkezden yaklaşık 30 dakika (13 km) süren Gölcük-Seben-Kıbrıscık yolundan ilerleyerek Gölcük Tabiat Parkına varmak mümkün. Önceleri daha karmaşık yollardan gidilirken yeni yapılan çalışmalar sonucu yol gayet sorunsuz ve asfalttır. Kahverengi milli parklar tabelalarının takip edilmesi öneridir, il merkezinden uzaklaşıp doğayla baş başa dağ yolluna girdiğinizde kendinizi mevsime göre yeşilin-sarının bin bir tonunun içerisinde bulacaksınız. Muhtemelen fotoğraf makinenizi elinizden bırakamayacaksınız. Milli parka gelindiğinde içeriye araçla girmek mümkün fakat girişler ücretli. Araç başına 12 TL vererek aldığınız makbuz karşılığında içeride bulunan ücretsiz park alanına aracınızı bırakabilirsiniz. Aracımı dışarıda bırakıp yürüyerek girmek istiyorum derseniz şahıs giriş ücreti 4 TL.

Bolu Gölcük 2

Gölcük; İstanbul Anadolu yakasından 350 km, Ankara’dan yaklaşık 250 km uzaklıktadır.

Bolu merkezden Gölcük Tabiat Parkına gitmek için taksi veya Özel Halk Otobüslerini de kullanabilirsiniz. Gölcük yolu üzerinde ki her duraktan yaklaşık 30 dakikalık yolculuk sonunda buraya ulaşmak mümkündür.

Ne yenir?

Göl etrafında şirin misafirhanenin haricinde iki tesis ve bir market bulunmaktadır. Kapalı ve açık bölümleri olan gölün tam yanında bulunan Gölcük Kır Gazinosu’nda odun ateşi ve yöresel tereyağ ile pişirilen alabalıklar,  yöresel yemeklerden olan “Gölcük Kebabı”, ” Gölcük Böreği”,  “Mantar Mantı” ve “Keşni Cevizli Erişte Makarnası” gibi yemekleri bulabilirsiniz.

Ayrıca göl etrafında bulunan piknik alanlarında mangal yapabilmeniz mümkün. Mangalım yok hazırlıksız geldik diyorsanız marketten kiralama imkanınız da var. Mangal malzemeleri ve ihtiyacınız olan her şeyi temin edebilirsiniz.

Neden gideceğiz, gidip ne yapacağız?

Gölün eşsiz güzelliği ve havasının temizliğinin bozulmaması için gölün kıyısı araç girişine kapalı. Burada yalnız siz ve doğa varsınız. Binlerce kuş sesi eşliğinde gölün etrafını dolaşırken sizi rahatsız edecek size şehri anımsatacak bir şey olmuyor. Her mevsim ayrı bir kimliğe bürünen bu doğa harikası göl amatör ve profesyonel fotoğrafçıların büyük ilgi odağı.

Bolu Gölcük 3

Gittiğinizde mutlaka göreceksiniz birden yağmurun yağması, sisin oluşması veya ormanların arasından gelen rüzgâr sesi doğanın merkezinde olduğunuzu ispatlayacak. Göl çok büyük olmadığından etrafını turlamak çok zaman almıyor. Göl etrafında dinlenmek için banklar, çeşmeler ve bol bol masalar mevcut. Ayrıca şirin ev ve göl manzarasını fotoğraflayabilmek için küçük iskeleler de mevcut. Şehrin gürültüsünden stresinden kaçıp kendimizi bulacağınız bu güzel yerde yenilenip döneceksiniz evinize. Kısacası her mevsim birbirinden güzel pozlar veren bu doğa harikası yer;  gezmek, görmek, fotoğraflamak ve en önemlisi de havasını solumak için görülmesi gerekenler listesinde başlarda yer alıyor.


Kaynaklar

  • Türkiye Kültür Portalı web sitesi
  • Orman ve Su İşleri Bakanlığı web sitesi
The following two tabs change content below.

Günel Öztoplu

Son Yazılar: Günel Öztoplu (tümünü gör)

4 thoughts on “Bolu’da bir Gölcük

  1. Fotoğraflar ve yazı harika. Gezmek için insana ilham veriyor. Yeni yazılarınızı merakla bekliyoruz. Saygılar…

  2. Hocam elinize emeğinize sağlık çok iyi olmuş . Dersiniz Bilişim laboratuvarınızdan selamlar 😀

Bir Yorum Yapın